DCS & SCADA


شرکت مهندسی پیشرو ابزار دقیق با تکیه بر دانش بومی و به کار گرفتن مهندسین توانا و مجرب توانسته در بخش مانیتورینگ و اسکادا ( Monitoring & Scada ) گام های مهمی برداشته و با استفاده از این تکنولوژی جوابگوی بسیاری از نیازهای صنعت کشور باشد. همچنین این شرکت با تولید RTU ها و سخت افزارهای با کیفیت و کارایی بسیار بالا که در سیستم DCS و SCADA جهت کنترل و ارسال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد، هزینه انجام این سیستم را تا حد زیادی کاهش داده است.و با توجه به نیاز مشتری سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز را طراحی و تولید می کند.
چند نمونه از پروژه های انجام شده این شرکت که در آنها از سخت افزار و نرم افزار تولیدی شرکت در زمینه  Scada مورد استفاده قرار گرفته است به شرح زیر می باشد:

  • سيستم مديريت ومانيتورينگ ، کنترل از راه دور و ارسال آلارم و SMS کابل هاي شبکه ، تلفن و تجهيزات بانک ها
  • ایجاد اتاق کنترل و مانیتورینگ جهت نظارت از راه دور بر کلیه آلارم سنسورها کلیه شعب بانک ها
  • طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ و Scada سرقت کابل مرکزی مراکز مخابراتی در استان تهران و البرز
  • طراحی و ساخت سیستم  Scada جهت  درب حوضچه مخابراتی و کافو ها ، ONU و درب حوضچه مخابراتی استان تهران و البرز
  • طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ و کنترل از راه دور دستگاه گاز کنترل مراکز مخابراتی در استان تهران و البرز
  • طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ و ارسال آلارم و SMS تغذیه نیرو ( برق شهر، ژنراتور ، یکسو کننده ها ) مراکز پر ظرفیت و کم ظرفیت مخابرات
  • طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ و کنترل کمپرسورها و میزان فشارهوای ابتدایی و انتهای کابل های مرکزی مراکز مخابرات
  • ایجاد اتاق کنترل و مانیتورینگ جهت نظارت از راه دور بر کلیه آلارم سنسورها  و تجهیزات کلیه ادارات و شرکت ها
  • و ...

 

مفاهیم سیستم Scada

اسکادا (SCADA ) مخفف کلمات Supervisory Control And Data Acquisition به معنی کنترل سوپروایزری (نظارت مدیریتی) و اخذ داده ها می باشد. همانطور یکه از اسم آن پیداست اسکادا به یک سیستم کنترلی گسترده اشاره دارد. سیستم های اسکادا برای نظارت و یا کنترل پروسس های نظیر تامین آب شهری، کنترل نیروی برق، انتقال و توزیع آن، لوله های گاز و نفت و بسیاری پروسس های توزیع شده دیگر استفاده می شوند.

مفاهیم سیستم

یک سیستم اسکادا شامل سیگنال های ورودی/خروجی، کنترلگرها، HMI، شبکه ها، ارتباطات، پایگاه های داده و نرم افزار می باشد.
کلمه اسکادا معمولا نشان دهنده یک سیستم مرکزی است که نظارت و کنترل یک سایت کامل و یا یک سیستم توزیع شده در فواصل زیاد (در حد چندین کیلومتر) را برعهده دارد. عمده عملیات کنترل سایت عملا به صورت اتوماتیک توسط RTU ویا به وسیله PLC انجام می شود.
جمع آوری اطلاعات از سطح RTU یا PLC شروع می شود و این مرحله، خواندن مقادیر و حالات دستگاه های جانبی متصل به اسکادا را شامل می شود. سپس داده هاپردازش شده و به فرمت قابل استفاده برای کاربر اتاق کنترل که از یک سیستم HMI استفاده می کند؛ در می آید.
اتاق کنترل تصمیم های لازم را که گاه ممکن است باطل کننده فرمانهای عملیاتی موجود در RTU یا PLC باشد را بر اساس این داده ها صادر می نماید. این داده ها همچنین می توانند برای یک سیستم ثبت اطلاعات ذخیره شوند که معمولا این سیستم یک سیستم مدیریت پایگاه داده است که از امکان ایجاد نمودار و سایر روشهای تحلیل اطلاعات برخوردار است.

سیستم های اسکادا عموما یک پایگاه داده توزیع شده را پیاده سازی می کنند که معمولا به آن با نام پایگاه تگ ها اشاره می شود. این پایگاه داده شامل عناصر اطلاعاتی است که تگ یا نقطه نامیده می شوند. یک نقطه نشان دهنده یک مقدار ورودی یا خروجی نظارت شده یا کنترل شده به وسیله سیستم است.
نقاط می توانند نرم یا سخت باشند. یک نقطه سخت نشان دهنده یک ورودی یا خروجی عملی متصل به سیستم است در حالی که یک نقطه نرم نشان دهنده نتیجه منطقی و عملیات محاسباتی بر روی دیگر نقاط نرم یا سخت است. مقادیر نقاط معمولا به صورت مقدار- برچسب زمانی ذخیره می شوند (مقدار و برچسب زمانی هنگامی که نقطه ضبط یا محاسبه می شود). یک رشته از ترکیب مقدار-برچسب زمان تاریخچه نقطه مورد نظر می باشد. مرسوم است که علاوه بر اینها اطلاعات دیگری نیز ذخیره گردد.